Kamil Raszka: Fotbalisté nás překvapili otevřeností

Kamil Raszka: Fotbalisté nás překvapili otevřeností

(19.05.2010) Třinečtí fotbalisté si v pondělí našli místo ve svém nabitém programu a přijali pozvání denního stacionáře Radost na setkání s jejich klienty. Nejen o setkání s fotbalisty, ale také o spolupráci s klubem jsme si popovídali s vedoucím stacionáře Kamilem Raszkou.

Jak hodnotíte akci s fotbalisty?
"Dle mého názoru se akce vyvedla. Vyšlo nám počasí a fotbalisté nás velmi mile překvapili svou otevřeností a krásným přístupem k nám všem i k naším klientům."

Jak dlouho trvá spolupráce stacionáře Radost s třineckým klubem?
"Spolupráce s denním stacionářem Radost trvá druhým rokem. Loni na podzim jsme spolupráci zahájili tím, že nás třinecký klub pozval do útrob stadionu a hráči si s námi zahráli fotbal, ukázali nám celé prostředí a předali nám hodnotné dárky."

Co znamená pro vaše uživatele tento projekt?
"Pro naše uživatele, či klienty to znamená velmi mnoho. Oni mají rádi, když můžou poznat nové lidi. Tím, že jsme tady dnes byli s fotbalisty, tak klientům zprostředkujeme kontakt se širší společností, než jen sociálním prostředím, což je jedním z cílů naší organizace."

Když jsem se díval na tváře fotbalistů, tak tato akce vzbuzuje oboustrannou radost, nejen na straně klientů. Máte stejný pocit?
"Určitě. Viděli jsme nadšení v očích našich fotbalistů. Někteří se zřejmě setkali poprvé s postiženým člověkem. Podle mě to byl přínos pro obě strany."

Co chystáte do budoucna ve spojení s třineckým klubem?
"Uvidíme se teď v sobotu na domácím utkání s Vlašimí, kde jsme byli třineckými fotbalisty pozváni. Budeme se snažit přijít v hojném počtu a podpořit naše hráče. S panem Dembinným jsme naplánovali další akci na prázdniny, kdy se společně sejdeme a něco vytvoříme."

Sledují vaši klienti třinecký fotbal? Který z hráčů je nejvíce oblíbený?
"Sledují, hlavně chlapi. Mnoho jich začlo sledovat výsledky Třince od našeho prvního setkání, když jsme spolu byli na podzim. Sledují výsledky, tabulku a střelce. Asi vás nepřekvapím, ale nejvíce oblíbený mezi nimi je Ebus Onuchukwu."

Třinec má trochu nepovedené jaro. Jak to sledují vaši klienti?
"Oni to zas tak moc neřeší. Když Třinec prohraje, tak řeknou, že naši fotbalisté prohráli, ale aby řešili, co je, co bude a počítali body, tak to ne. Ti co ten fotbal sledují, tak to řeší jen takovým způsobem."

Jaké další akce chystáte pro vaše uživatele? Spolupracujete i s jinými oddíly?
"Co se týče sportovců, tak máme spolupráci pouze s fotbalisty. Chodíme na různé exkurze, jako například návštěva hasičské zbrojnice, chystáme exkurzi u městské policie, jezdíme na výlety. V nejbližší době pojedeme do Hnojníku, kde budeme jezdit na koních. Nejsme zavření jenom za zdmi stacionáře."

Jak vás třinecký klub podporuje?
"Třinecký klub nám na minulé společné akci dal elektronický terč, kytaru, která se nám velmi hodí, a navíc různé šály a dresy. Potom nám přispějí, když potřebujeme něco naléhavě koupit."

Prozraďte něco o denním stacionáři Radost.
"Stacionář Radost funguje ve všedních dnech od 6 do 16 hodin. Naši klienti jsou lidé s kombinovaným druhem postižení ve věku od 10 do 40 let. Naprostá většina je tady plnoletých uživatelů. Jsme imobilní. Našim klientům nabízíme rehabilitační a další fakultativní činnosti, keramickou dílnu a snažíme se jim pomoci zaplnit jejich volný čas."

Co přejete třineckým fotbalistům do budoucna?
"Letošní sezónu dohrát s co nejlepším výsledkem a do budoucna, aby se ustabilizoval kádr a kluci mohli bojovat o postup do první ligy."

Děkuji za rozhovor.

Sdílet článek:
 
 
Copyright © 2009-2020 FK Fotbal Třinec & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál
×
Dnes v 17:00
FK Fotbal Třinec
1. SK Prostějov