<small>Před padesáti lety:</small><br>TŘINEC POSTUPUJE DO 1. LIGY!

Před padesáti lety:
TŘINEC POSTUPUJE DO 1. LIGY!

(23.06.2013) Dnes je tomu přesně 50 let, co se v Třinci oslavoval premiérový postup do nejvyšší soutěže. Tým vedený Rudolfem Labajem dokázal v závěrečném kole zvítězit na hřišti nepříjemného Gottwaldova 2:1 a postoupit mezi československou elitu.

Třinecký klub se během čtyř let prokousal z 1. A třídy až do 1. ligy. Do památné sezóny vstupoval tým s předsevzetím hrát bez existenčních starostí v klidném středu tabulky.

Vstup do podzimní části Třinci vyšel. Zvítězil na horké půdě Náchoda 1:0 a následně v domácím prostředí porazil Slavoj Žižkov 4:0. Poté následovala porážka v Olomouci. V derby s favorizovanými Vítkovicemi na ostravském stadionu vydolovali Třinečtí bod za remízu 1:1. Ve druhé polovině podzimu dolehla na třinecké družstvo krize, družina Rudolfa Labaje pět zápasů po sobě nevyhrála. Vítězstvím nad Brnem a remízou se Zlínem se po podzimu udržela za vedoucím triem Vítkovice, Gottwaldov, ZJŠ Brno. „Byli jsme jako ten legendární slovenský zbojník Jánošík, bohatým jsme brali a chudým rozdávali,“ řekl tehdejší trenér Labaj.

V zimní přestávce klub přehodnotil cíle a do jarní části vstupoval s cílem skončit v první polovině čtrnáctičlenné tabulky. V úvodu jarní části porazili brankou Kedziora Vítkovice 1:0. V tu chvíli ještě nikdo netušil, jakou hodnotu bude mít toho vítězství.

V následujícím zápase sice prohráli s béčkem Brna 0:4, ale vysoká porážka hráče nesrazila do kolen, rychle se z toho oklepali a jeli dále. Větší problém zažili ve Vítkovicích, kterým se přestalo dařit a přenechaly první místo brněnské rezervě.

Před posledním kolem vypadala tabulka takto: 1. Brno B 37b, 2. Vítkovice 33b, 3. TŘINEC 32b. Brno mělo vítězství ve skupině jisté, jenže nemohlo postoupit. O novém účastníkovi 1. ligy rozhodl vzdálený souboj mezi Vítkovicemi a Třincem. Vítkovice hrály doma s Žižkovem, Třinec v Gottwaldově. Oba zápasy začaly ve stejný čas – 16:30.

Sestava Třince: Štros - Szala, Kretek, Holeksa - Nadzam, Zachar - Feber, Pankowski, Bajerovský, Bujok, Kedzior.

První poločas
  • Ve Vítkovicích v úvodní pětačtyřicetiminutovce branka nepadla, navíc Ostravané inkasovali gól, ale pro offside nebyl Pražanům uznán.
  • Třinec se v Gottwaldově dostal už v 6. minutě do vedení 1:0. Ve 12. minutě Kadlčkova hrozba skončila na tyči. Třinečtí si nedali pozor a ve 28. minutě bylo z kopačky stejného hráče vyrovnáno – 1:1. První půle dopadla lépe pro Slezany. V závěru prvního poločasu Bajerovský druhým gólem vrátil vedení na stranu hostů.
  • Druhý poločas
  • Ostravané tlačili, ale diváci se na vítkovickém stadionu gólu nedočkali. Utkání skončilo remízou 0:0.
  • Třinci vedení stačilo k postupu. Přijít o něj mohli čtvrt hodinu před koncem. Rozhodčí odpískal pro Zlín penaltu. Míč si postavil Hagara, ale Štros jedenáctku chytil. Třinec vedení 2:1 udržel!
  • Třinec postoupil! Do hutnického města přivezl první ligu! Už po utkání dostal trenér Rudolf Labaj od fanoušků hopla. Lidé v Třinci vyšli z domů do ulic, oslavy nebraly konce. Významným okamžikem byl příjezd fotbalistů z Gottwaldova, kdy je v pozdních nočních hodinách přivítaly stovky natěšených lidí.

K oficiálnímu uvítání mužstva došlo 27. června na stadionu na Borku před slavnostním utkáním s nováčkem krajského přeboru Hrušovem (2:0). Za postup do nejvyšší soutěže dostali úspěšní fotbalisté dárek v podobě cesty do SSSR.

Toto mužstvo sice v dalším roce sestoupilo, ale nesmazatelně se zapsalo do historie třineckého fotbalu.