Podzim pohledem trenéra Marka Kalivody

Podzim pohledem trenéra Marka Kalivody

(05.12.2014) Jak viděl podzimní část trenér Marek Kalivoda? To si nyní můžete přečíst v obsáhlém hodnocení muže, který na lavičku třineckých mužů vstoupil letos v létě.

Skvělý úvod, postup v poháru, výborní fanoušci, ale také těžká zranění a dlouhá série bez vítězství

První třetinu soutěže jsme zvládli na výbornou: po cenné remíze ve Zlíně jsme sice doma klopýtli s Karvinou, ale následovala tři vítězství v řadě (Most, Opava a Ústí) a průběžné třetí místo v tabulce. K tomu se ještě přidal postup do 4. kola domácího poháru FAČR, když jsme zvítězili na půdě Sigmy Olomouc 1:0.

Poté nás čekal velmi těžký trojboj s exligovými mužstvy Znojma a Olomouce a kandidátem na postup do 1. ligy z minulého ročníku Táborskem. Ruku v ruce s obtížným losem se začaly kupit zdravotní problémy. Ze tří utkání jsme získali pouze bod, ale horší bylo, že postupně jsme přišli o vícero kvalitních hráčů základní sestavy a „rozjetý stroj“ se díky častým změnám v sestavě začal zadrhávat.

Už v 1. kole ve Zlíně se zranila letní posila z Baníku Ostrava Zawada, prasklá jařmová kost ho pustila do hry až v 7. kole, a hráč už se do optimální formy nedostal. V Ústí si poranil rameno útočník Smetana, kterého během podzimu provázela i další zranění a mužstvu tak nemohl být příliš nápomocen. V pohárovém utkání v Olomouci se při vítězné brance zranil Dědič. Zlomeniny v obličejové části ho zastavily na dlouhých 10 soutěžních zápasů. Klíčové, pro další průběh podzimu, bylo zranění Motyčky v utkání se Znojmem. Poranění kolene ho vyřadilo též na dlouhou dobu a zpátky se dostal až v utkání se Sokolovem. Martin předváděl v první třetině soutěže výborné výkony, které byly okořeněny i brankami. Při vší úctě k Málkovi a Ceplákovi, ani jeden ho v následujících zápasech nedokázal nahradit. A když v mistrovském utkání doma s Olomoucí se zranil Paleček (poranění lokte ho už do brány na podzim do brány nepustilo) a ještě Ceplák (problémy s kotníkem), situace byla velmi vážná.

Z hostování ve Frýdku-Místku jsme si stáhli z hostování Gavláka. Tomáš odehrál čtyři mistrovská utkání, dal v nich čtyři branky (!) a pomohl mužstvu k postupu v poháru FAČR přes Opavu do jarního čtvrtfinále! Bohužel i on utrpěl vážné zranění při odvetném utkání, které ho vyřadilo až do konce roku.

Do utkání ve Vlašimi jsme tak nastupovali bez Smetany, Dediče a Gavláka pouze s jediným útočníkem a tím byl Joukl. Pro další průběh soutěže považuji za další klíčový moment dvojzápas Kolín (2:2) a právě Vlašim (2:3). Přes veškeré problémy se oba zápasy daly uhrát s lepším výsledkem, a místo jednoho bodu jsme měli mít nejméně čtyři.

Série bez výhry se tak začala natahovat a nemůžeme se vyhnout konstatování, že tento stav měl vliv na psychické rozpoložení mužstva. Stačili jsme odehrát velmi slušný zápas doma se silným Žižkovem (0:0), ale utkání proti kvalitativně lepším soupeřům Varnsdorfu a Sokolovu jsme nezvládli.

Velmi blízko k bodovému zisku jsme měli v Pardubicích, ale naplno jsme dokázali bodovat až v posledním domácím utkání proti Frýdku-Místku (3:1). V psychicky náročném utkání, které bylo stěžejní pro postavení v tabulce mimo sestupové příčky, jsme počtvrté v sezóně otočili skóre ve svůj prospěch.

Poslední utkání v Karviné vystihlo ve své podstatě celou naši podzimní druholigovou anabázi:

Bojovnost

Mužstvo bojovalo, v mnoha zápasech otáčelo nepříznivý stav a čtyřikrát i otočilo ve svůj prospěch. Bohužel jen bojovnost nestačí a pokud se k tomu nepřidá i „fotbalová kvalita“, nemůžeme pomýšlet na úspěch.

Laciné branky

Soupeřům jsme nabídli až příliš mnoho příležitostí ke skórování, a to v mnoha případech velmi triviálními individuálními chybami. Naopak my jsme dostali takových možností ke vstřelení branky o mnoho méně, a pokud k nim došlo, na rozdíl od soupeře jsme je nedokázali proměňovat!

Absence

Zdravotní trable jsem již zmínil, za karetní prohřešky nám v podzimní části chyběli po jednom utkání ještě Kubáň, Lisický a Vomáčka. Pro jarní část soutěže bude nutné provést takové změny v kádru mužstva, abychom byli konkurenceschopní i při výpadku hráčů z výše uvedených důvodů. Jediným hráčem, který absolvoval veškerou podzimní zápasovou zátěž byl Michael Hupka.

Domácí/venkovní utkání

Venku jsme odehráli, až na dva zápasy (ve Varnsdorfu a s Táborskem), dobrá utkání, dokázali jsme vyhrát v Ústí, v Mostě, remizovat ve Zlíně, blízko k bodům jsme měli ve Vlašimi a v Pardubicích. Doma už to bylo o poznání horší. To, co mužstvo zdobilo v jarní části minulé sezóny, tedy domácí nedobytná tvrz, tentokrát nefungovalo. Až na Žižkov a Kolín, jsme v každém domácím utkání museli dotahovat vedení soupeře. Ukázala se absence kreativního prvku, důležitého pro překonání soupeřovy obrany. Nedokázali jsme si vytvořit takový tlak na soupeře, abychom si vytvořili více střeleckých možností ke skórování, a tentokrát nám nepomohla ani tradičně silná zbraň, což jsou standardní situace. I na tomto poli je nutné do jarní části zapracovat, aby opět fungovalo: „můj dům = můj hrad“

Fanoušci

Je třeba jim poděkovat za podporu po celou podzimní část soutěže. Byli s námi i v době, kdy se nám nedařilo, byli s námi na každém utkání nejen doma, ale i venku! Celé skupině „našich věrných“ fanoušků pod vedením Daniela Sniegoně (přezdívaný Kokos) se budeme snažit nepovedený podzim vynahradit v jarní části.

Hodnocení jednotlivých řad

Brankáři

Nakonec se v bráně objevili všichni tři: Paleček odváděl spolehlivé výkony. Kvůli zranění v utkání s Olomoucí jej nahradil Bruk. Po utkání s Kolínem (2:2) se do brány pohárového utkání v Opavě postavil Rohel a už tam zůstal až do konce podzimní části. Blýskl se chycenou penaltou v zápase proti Žižkovu. Tady nás „bota tlačí“ asi nejméně.

Obránci

Zawada se zranil už v prvním kole, a do optimální formy se už poté nedostal. Lisický byl jediným hráčem, který obdržel červenkou kartu, Čelůstka se nevyvaroval individuálních chyb a Vomáčka si musel hlídat svůj zdravotní stav. U Kubáně mi chyběla ještě větší podpora do ofenzivy, časem z něho bude dobrý stoper. Velner podával velmi dobré výkony zejména v pohárových utkáních. Do sestavy se v průběhu sezóny zapracoval Matoušek. I vzhledem k odchodům několika hráčů, je potřeba obranné řady řádně vystužit.

Záložníci

Do kádru jsme zařadili Kundrátka s Lukášem, abychom zvýšili konkurenci Malířovi, Jouklovi, Ceplákovi, a byli více nebezpeční v ofenzivě. Bohužel se tak nestalo. Nováčci to neměli jednoduché, ale neprosadili se. A zbývající trojice měla famózní úvod do soutěže, ale postupně šla jejich výkonnost dolů. Motyčka patřil k nejlepším na hřišti, zabrzdilo ho zranění a Ceplák s Málkem ho nedokázali nahradit. A Hupka ví, že musí být důraznější! I tady platí, že je nutno přivést novou krev.

Útočníci

Smetana, Dedič a Gavlák toho v sezóně více promarodili než nahráli. Přesto Gavlák stačil dát čtyři góly ve čtyřech zápasech, Dedič rozhodl svým gólem o postupu v poháru přes Olomouc a Smetana pečetil důležitou výhru nad Frýdkem-Místkem. Příjemným překvapením byl Joukl. Svými brankami zařídil body v Mostě, s Opavou a Znojmem. Zde je na místě popřát všem hodně zdraví a poctivou přípravu na jarní boje!

Sdílet článek:
 
 
Copyright © 2009-2020 FK Fotbal Třinec & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál
×
Dnes v  
FK Fotbal Třinec
Chrudim