Návrat do školy

Návrat do školy

(25.11.2016) Po ukončení podzimní části Fortuna národní ligy se třinečtí fotbalisté vydali na hodinu tělesné výchovy do Základní školy Dany a Emila Zátopkových, partnerské školy třineckého klubu. Tam na ně čekala dvacítka natěšených malých fotbalistů, aby si společně užili nejoblíbenější předmět ve škole.

Dvouhodinovku tělocviku měli třinečtí mladší žáci zpestřenou účastí téměř všech hráčů třineckého A týmu včetně marodů. Na hodinu dohlíželi pánové Vladislav Bury (ředitel zapsaného spolku Fotbal Třinec), Jan Laslop (šéftrenér žactva), Tomáš Věneček (hlavní trenér U12) a Lubomír Adler (asistent trenéra A týmu). Program hodiny byl jasný, společně si zasportovat!

Začalo se tedy rozcvičkou, které se chopil Marek Čelůstka. Toho pak v roli předcvičovatele nahradil Patrik Liberda a dělal se „vozembouch“, obratnostní cvičení s různými druhy pádů a rychlými změnami poloh v časovém limitu. V tom však naši fotbalisté mají ještě velké rezervy, a tak se trenér rozhodl, že cvičení zařadí i do rozcvičky dospělých.

Zbytek hodiny již patřil brankovým sportovním hrám – basketbalu, florbalu a samozřejmě futsalu. V každé disciplíně se sehrál vždy miniturnaj čtyř družstev. Na všech bylo vidět zapálení a radost ze hry. Úsměvy nechyběly ani u závěrečné besedy, kde dotazy kladli nejen žáci základní školy, ale malých fotbalistů se ptal také trenér Adler. Besedu zakončila motivační řeč chorvatského záložníka Daria Krišta. Na úplný závěr jsme si jako odměnu pro malé fotbalisty připravili plakáty, jež jim jejich fotbalové hvězdy na místě podepsali.

„Myslím si, že se tato akce velmi povedla. Kluci byli nadšení, že si mohli zahrát po boku velkých fotbalistů. Vidím tuto spolupráci klubu a školy jako potřebnou, protože mladí hráči potřebují motivaci ve škole i ve sportu. To, že za nimi přijdou hráči z „áčka“, baví se a zahrají si s nimi nejen fotbal, je pro ně obrovská odměna. Věřím, že to nebyla jejich poslední návštěva,“ sdělil své dojmy z nevšední hodiny tělocviku pan učitel a zároveň ředitel zapsaného spolku Fotbal Třinec Vladislav Bury.

Nadšením oplývaly i naše mladé fotbalové naděje. Hodnocení akce se ujali Matúš Kultán a Viktor Buryan, kteří se s fotbalisty nesetkali poprvé. „Potkal jsem se s nimi vloni na zakončení sezóny ve Vendryni, tam byli skoro všichni,“ vzpomínal Matúš, zatímco Viktor doplnil: „Já jsem se s nimi viděl v létě na fotbalovém kempu tady na stadionu, kde jsme společně trénovali.“ Z návštěvy přímo ve škole byli žáci nadšení. „Nevěděli jsme o tom, že mají fotbalisté přijít, takže to bylo super překvapení,“ vzpomínal s úsměvem Viktor. Souhlasně pak oba chlapci kývali na otázku, zda by stáli o to, aby se podobná akce opakovala. „Bylo by dobré, kdyby klidně chodili častěji,“ dodal Viktor. Našim velkým fotbalistům vzkazují ti malí, ať makají a dostanou se od spodku tabulky více nahoru. A co bylo to nejlepší na celém tělocviku? „To, že s námi chlapi sportovali,“ řekl jednoznačně Matúš.

Mladý útočník třineckých barev Jakub Teplý byl během besedy dětmi označen za nejoblíbenějšího hráče a podělil se s námi o dojmy z návštěvy partnerské školy. „Byla to moje první návštěva ve škole a musím říct, že jsem jednoznačně pro takové akce. Je to úplně jiné zpestření jak pro nás pro hráče, tak i pro ty mladé kluky. Zahrají si nějaké hry s hráči z „áčka“ a mají možnost k nám vzhlížet. Je to pro ně určitě lepší než dělat pořád jedno a to samé v rámci tělocviku. Ze začátku mi přišlo, že byli kluci takoví zaražení, možná až překvapení. Trochu se mi zdálo, že se nás až báli. Ale postupem času to z nich opadlo a byli suproví,“ sdělil své první dojmy. Při vzpomínce na „vozemboucha“ se musel usmívat „To byl trochu záhul pro nás starší kluky, ale museli jsme to zvládnout.“ Během přestávek či střídání měl možnost sledovat, jak se mladí fotbalisté prohání po hřišti a jak jim to jde. „Bylo tam hodně šikovných kluků, ale těžko bych určoval někoho konkrétního. Objevili se tam i kluci, kteří trochu vyčnívali, ale snažili se všichni, a to je důležité. Hlavně, ať u sportu vydrží, a pak se mohou také třeba dostat do toho velkého fotbalu.“ I Jakubovi jsme dali prostor pro vzkaz našim mladým nadějím: „V první řadě bych klukům rád vzkázal, ať si hlavně dodělají školu. Kariéra fotbalisty je nevyzpytatelná, může se stát cokoliv, může přijít zranění, takže určitě školu mít na prvním místě. A hlavně ať se fotbalem baví, ať je to pro ně forma hry, ne že musí něco udělat. Potom všechno přijde samo.“

Děkujeme za možnost navštívit výuku v Základní škole Dany a Emila Zátopkových. Velký dík patří škole za péči a starost o naše mladé fotbalisty, kterým umožňuje skloubit vzdělání a sport.

Další fotky naleznete v naší fotogalerii.

Sdílet článek:
 
Aktuální články
 
 

Mládež opět ruší veškeré aktivity do odvolání!

Na základě rozhodnutí Vlády České republiky v návaznosti na mimořádná opatření ze dne 21. října se upřesnily pravidla konání fotbalových utkání a fotbalových aktivit. V období od 22. října 2020 včetně do 3. listopadu 2020 do 23:59 platí úplný zákaz fotbalových aktivit celé mládeže našeho klubu FK FOTBAL TŘINEC!

Mgr. Vladislav BURY, ředitel mládeže FOTBAL TŘINEC z.s.

 
 
 
Podobné články
 
 
 
 
 
Copyright © 2009-2020 FK Fotbal Třinec & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál