Příběh Tadeáše Krause, prvního třineckého odchovance v reprezentaci

Příběh Tadeáše Krause, prvního třineckého odchovance v reprezentaci

(13.11.2017) V roce 1932 se v Třinci na Folvarku narodil první třinecký odchovanec, který na sebe navlékl reprezentační dres, pan Tadeáš Kraus. Geny zdědil po otci, jenž na sobě nosil dres Sily Trzyniec, prvního fotbalového klubu na Třinecku.

V otcových šlépějích šel i Tadeáš. „K fotbalu jsem se dostal díky tátovi. On hrál za tehdejší polský klub, později tam působil jako funkcionář a předseda oddílu,“ zavzpomínal nedávný oslavenec.

Kromě fotbalu bylo jeho láskou lyžování a především skoky na lyžích. „V tehdejší době se trenéři tolik nebáli. Bylo normální dělat více sportů. V zimě jsem byl blázen do lyžování.“ Jeho otec se ho snažil přemluvit, aby u lyžování zůstal, nakonec vyhrál fotbal.

Vystudovaný zámečník na třineckém účilišti se už v 16 letech dostal do A-mužstva. Ještě než dovršil plnoletost, stál na hřišti vedle slavného Josefa Bicana v rámci výběru severní Moravy v souboji proti B-mužstvu Československa. „Hráli všichni nejlepší hráči z okolí, Pepa Bican hrál za Vítkovice. Hráli jsme spolu v útoku,“ zavzpomínal pětaosmdesátiletý muž.

V Třinci zůstal až do vojny. Poté narukoval do Křídel vlasti Olomouc. Olomouc, která v tehdejší době hrála nejvyšší soutěž, byla místem, odkud Kraus okusil poprvé reprezentaci. V roce 1953 dostal pozvánku na reprezentační sraz do Prahy a následný přípravný zápas v Gottwaldově (nyní Zlín). „Vlak měl zpoždění a než jsem dorazil na sraz, kluci už jeli do Zlína. Byl jsem smutný, ale obrátil jsem se na letku na ministerstvu obrany, ke které jsem patřil. Najednou přistavili auto a honem jsme jeli na letiště, kde mě čekalo letadlo. Letěli jsme do Otrokovic. Autobusem jsem spěchal na stadion. Tým už byl v kabině. Přiběhl jsem a trenér mi hned řekl, že hraju,“ popsal svou první cestu k reprezentačnímu klání.

V dresu Československé reprezentace stihl dva světové šampionáty (Švýcarsko 1954, Švédsko 1958). Celkově sehrál v národním týmu 23 utkání a vstřelil 6 gólů. „Vzpomínám na oba šampionáty, zahrál jsem si proti Rakousku a také Irsku. Na našem vystoupení se podepsala zbytečně dlouhá a únavná soustředění. Velkým zážitkem byla cesta do jižní Ameriky. V prvním utkání jsme na Maracaná porazili Brazílii 1:0. Bylo tam snad 130 tisíc diváků,“ prozradil.

Slavný přestup do pražské Sparty se udál v roce 1956. „Byl jsem hráčem ÚDA Praha. Mým mateřským klubem byl Třinec, který s přestupem souhlasil. V Třinci mi to přáli, měl jsem za sebou už devět mezistátních zápasů,“ okomentoval přestup do Prahy. V dresu pražského velkoklubu odehrál 458 zápasů a nastřílel 201 gólů. Se Spartou slavil mistrovský titul. Kromě fotbalu pracoval také v ČKD.

Po konci ve Spartě zamířil do Jablonce a poté i na dva roky do Austrálie. „Tam jsem kromě fotbalu i pracoval, vyráběl jsem tiskařské součástky. Tréninky jsme měli večer. Manželka učila na gymnáziu tělocvik, speciálně gymnastiku,“ přiznal Kraus.

Jeho manželkou je bývalá gymnastka a účastnice olympijských her v Melbourne (1960) Anna Marejková. Příští rok spolu budou slavit šedesáté výročí od svatby. „My jsme se znali z Tyršova ústavu v Praze. Pak jsme se viděli na prvomájovém průvodu v Olomouci, kde mě zval na rande, ale já jsem nešla. Když jsem se dostala do národního družstva, tak mě převedli do ATK Praha, tehdejší Dukly, kde jsme se znovu sešli. Trvalo nám asi tři roky, než jsme se dali dohromady, ale trvá to dodnes,“ zavzpomínala manželka Anna Krausová.

Tadeáš se díky svým hráčským i trenérským úspěchům stal legendou Sparty. Dodnes chodí na zápasy a setkání bývalých fotbalistů. Věčně pozitivně naladěný neváhal přijet oslavit své krásné pětaosmdesáté narozeniny do Třince. „Jsem rád, že jsem tady. Už jsme tady potřetí během krátké doby,“ prohlásil s úsměvem. I my jsme rádi, že jsme takovou personu mohli přivítat a ocenit na stadionu Rudolfa Labaje.

Sdílet článek:
 
 
Copyright © 2009-2018 FK Fotbal Třinec & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál