Fotbalový Třinec snížil odměny. Všichni na škrty přistoupili, jsme na jedné lodi, těší šéfa Karla Kulu

Fotbalový Třinec snížil odměny. Všichni na škrty přistoupili, jsme na jedné lodi, těší šéfa Karla Kulu

(02.04.2020) Sílící pandemie zákeřného koronaviru vzbuzuje v Karlu Kulovi, generálním manažerovi Fotbalu Třinec, skepsi. Třinecký klub přijal nezbytná úsporná opatření a jeho šéf se obává, že fotbalové soutěže v České republice, potažmo i jinde, se už na jaře nejspíše nerozběhnou.

Zažil jste už někdy ve fotbale nečekanou pauzu zapříčiněnou vyšší mocí?

Ne, nic podobného určitě nikdo, ani já zatím nezažil. A to jak v hráčské, tak i v trenérské a funkcionářské kariéře. S takovou krizovou situací se všichni z nás setkáváme poprvé.

Fotbal, pro mnohé oblíbená kratochvíle, jde stranou.

Situace je dramatická v mnoha částech světa, o to je to horší. Nezbývá nic jiného, než k současné situaci přistupovat zodpovědně, plnit veškerá nařízení a doporučení a chovat se ohleduplně jak k sobě, tak i k druhým.

Rozjedou se podle vás na jaře odvetné části fotbalových soutěží?

Nelze předjímat, co bude. Můj názor je, že amatérské i mládežnické soutěže by se v letošní sezoně měly ukončit. Domnívám se, že se nerozjedou. Většina lidí nemá náladu zabývat se fotbalem. Amatérské hráče fotbal neživí, mají plno svých starostí, a to jak v zaměstnání, tak i s pomocí druhým. Mnozí pracují v záchranných složkách, další působí jako dobrovolníci. Proto by asi bylo nejlepší, kdyby se soutěže oficiálním způsobem ukončily, aby se hráči i fanoušci mohli soustředit na mnohem důležitější věci.

A co obě profesionální soutěže, Fortuna liga a Fortuna:Národní liga?

Obávám se, že to postihne i první a druhou ligu. Myslím si že ani ty dvě soutěže se nedokončí, byť první liga nemá k dohrání tolik kol jako ta druhá. Ve druhé lize je třeba odehrát ještě třináct kol. Obávám se, že ta nepříjemná situace teprve bude kulminovat a ty nelichotivé počty bohužel půjdou ještě nahoru, a to nejen u nás. Myslím si, že se nedohrají ani zahraniční ligy, ale je to pouze můj osobní názor.

Jaké řešení by podle vás bylo nejsmysluplnější a nejspravedlivější?

Myslím si, že by se soutěže měly anulovat a pak znovu zahájit stejně jako na začátku. Tak, aby nikdo nepostupoval a nesestupoval. Kdo by hrál v evropských pohárech? Podle mého by to měla být stejná mužstva jako na začátku sezony, tedy podle ukončeného loňského ročníku. Ale je to pouze můj pohled na věc.

Kdyby se profesionální soutěže rozeběhly počátkem května a hrálo by se systémem sobota, středa, sobota, do konce června by bylo odehráno.

Šest kol by se odehrálo v jednom měsíci a sedm ve druhém. Předtím by však bylo zapotřebí aspoň na tři týdny najet na normální tréninkový proces. Čas se krátí, asi to nebude reálné. Další věc se týká dopravy na zápasy, ubytování a stravy, tedy věcí souvisejících s utkáním. Musely by se uvolnit veškeré služby. Hrálo by se sobota-středa-sobota, jezdilo by se z jednoho konce republiky na druhý, hráči by neměli čas na pořádnou regeneraci. Teď tady máme mládežnické soutěže. Určitě nezačnou dříve, než školní docházka. Mladí fotbalisté se budou chystat na maturitní a přijímací zkoušky. Nedovedu si představit, že by hráli zápasy i během týdne. Je to výjimečná situace a tento ročník bych zrušil, to je jediné rozumné řešení, které mě napadá.

Navíc by se patrně hrálo bez diváků.

Myslím si, že budeme rádi, když se vůbec rozjede příští fotbalový ročník.

Některé sportovní oddíly se dostaly do finančních těžkostí, jiné snižují rozpočty a tím pádem i hráčské odměny. Přijal úsporná opatření také Třinec?

Ano. Představenstvo klubu se obrátilo na všechny zaměstnance, hráče a trenéry s návrhem, zda by souhlasili se snížením odměn o dvacet procent. Všichni vidí, jaká je situace, že nemáme jistotu příjmu ze strany našich partnerů, protože momentálně nemůžeme plnit povinnosti vyplývající z reklamních smluv. Zaměstnanci, hráči i trenéři se k současné situaci postavili čelem, se snížením odměn všichni souhlasili, za což jim všem náleží veliké poděkování. Svým souhlasným stanoviskem dali najevo, že jsme všichni na jedné lodi. Bohužel musíme takto postupovat, abychom tuto nepříjemnou situaci a toto období epidemie společně překonali.

Může se současná neutěšená situace výrazněji podepsat na finanční kondici třineckého klubu?

Na nelehké časy, které mohou nastat, se musíme předem připravit. Je třeba počítat i s horší variantou a případně se na ni nachystat. Zastávám názor, že je lepší jet půl roku v úsporném režimu, tak abychom mohli částečně plnit naše závazky. Máme zodpovědnost nejen směrem ke klubu, ale také směrem ke všem našim zaměstnancům, hráčům a partnerům. Vážíme si jejich podpory. Veškerá krizová opatření jsou ku prospěchu, protože nikdo neví, kdy epidemie skončí. Neradi bychom se dostali do situace, že budeme muset propouštět hráče. Do krize upadají mnohé kluby, firmy a společnosti, postihne to nepříjemně všechny. Bude také dlouho trvat, než se vše vrátí do normálu. Nicméně na prvním místě zůstává zdraví nás všech, nic jiného není momentálně důležitější! Za klub bych chtěl upřímně poděkovat všem těm, kteří jsou nyní v takzvané první linii, a také všem obyčejným lidem, kterým není situace lhostejná a pomáhají ostatním.

Sdílet článek:
 
 
Copyright © 2009-2020 FK Fotbal Třinec & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál