Luhový: S kádrem nadále počítám, ale...

Luhový: S kádrem nadále počítám, ale...

(14.12.2011) Jak vypadal podzim očima trenéra Ľubomíra Luhového? Kde viděl největší klady a zápory? Kdo z kempu si vybojoval pokračování v zimní přípravě? nejen to se dočtete v následujícím rozhovoru.

Jak jste spokojen s podzimní částí? Váš tým získal v šestnácti kolech dvacet bodů.

Musím se vrátit do letní přípravy, kdy naši iniciativou jsme chtěli doplnit kádr o hráče, kteří by byli konkurenceschopní na daných postech. Z nových hráčů jsem si vytvořil dvojice, které by si mohly konkurovat na postech. Letní příprava byla po organizační, taktické i herní stránce na velmi dobré úrovni, trochu to naznačilo malou euforii u nás, že by to v sezóně mohlo fungovat lépe, než v té předchozí.

Před sezónou jsem se vyjádřil s ohledem na minulý ročník, že se chceme minimálně přiblížit jak po bodové, tak po výkonnostní stránce. Po té bodové se nám to až na jeden bodík podařilo, což může vypadat jako spokojenost, ale já se ke spokojenosti nepřikláním, protože tento kádr byl konkurenceschopný první sedmičce a měl na to, aby jsme uhráli o nějaký bodík více. Z tohoto plánu nám minimálně čtyři nebo pět bodů chybí. Je pravdou, že start nebyl úplně ideální, v prvních třech kolech jsme dokázali pouze jednou remizovat, potom jsme chytili šňůru deseti zápasů s jediným černým bodíkem a to byl zápas v Ústí nad Labem, ale herně to byl jeden z nejlepších zápasů podzimu a závěr byl takový jaký byl, to znamená tři prohry v řadě, což nás posunulo k dolní osmičce.

Podzim provázely výkyvy herního charakteru, hodně zápasů jsme museli otáčet, protože jsme snad v devíti zápasech jako první inkasovali, což je extrémní číslo. Neměli jsme výpadky celoplošné, ale spíše jednotlivců, dvojic v jednotlivých situací, kde docházelo k podcenění.

Kdo vás překvapil a kdo vás zklamal? Byli to zkušení hráči, nebo spíš mladíci nezvládli svou roli?

Je pravdou, že od Szmeka jsme určitě očekávali góly, on už vyšší soutěž hrál, není žáden nováček, bohužel se spíš hledal a bylo tam cítit nějaké vnitřní napětí. Co se týče Nekudy, tak ten měl málo zkušenosti, avšak ten tým měl vysokou tréninkovou morálku, ale noví hráči se museli přizpůsobit nejen fyzické, ale i herní stránce druhé ligy, aby mohli diktovat tempo. Přesto ukázali, že mohou být přínosem pro určitý průběh hry, či už do zápasu nastoupili z lavičky nebo od úvodního hvizdu. Nejlépe se do mužstva etabloval Matoušek, který byl po fyzické stránce na velmi dobré úrovni, důrazný hráč, jenž se postupem času prosadil do základní sestavy. Těší mě, že se postupně začala prosazovat útočná dvojice Surynek - Gavlák. U Gavláka to bylo takové pomalé rozjíždění vlaku. V závěru pak se Surynkem vytvořili celkem slušný útočný zápřah, i když všichni útočníci co tu byli dávali poměrně málo branek.

Co se týče dalších jmen, především těch co tahali minulou sezónu, tam došlo k poklesu výkonnosti. Důvodů může být mnoho, ale podle mě došlo k polevení v jejich zápasových povinnostech a herní výpadek zapříčinil to, že se v sestavě děly menší změny. Já jsem byl za menší rotaci v sestavě, ta byla přerušena až po Bohemce, kde se někteří mladí kluci chytili a v té sestavě jsme pokračovali dalších pět zápasů. Je pravdou, že nám remízy v domácím prostředí sebraly hodně bodů. Na domácím trávníku jsme měli obtížnou situaci, protože soupeři se na nás připravili respektující naše výsledky v minulé sezóně. V loňském roce se nám podařilo stabilizovat klub a soupeři si proto na nás dávali velký pozor. Většina týmů hrávala na jednoho útočníka s dobře zabezpečenou obranou, což nám dělalo svým způsobem problémy. My jsme až na zápas ve Zlíně hráli systémem 4-4-2, ve kterém jsme pokračovali i venku, kde jsme se snažili o vysoké napadání, pressing a odvážnou hru, bohužel některé body jsme ztratili tím, že jsme si nepohlídali některé situace. Z pohledu herního charakteru byl podzim takový kolísavý.

Nehrálo roli třeba podcenění soupeře? Prohráli jste se Spartou, body jste ztratili s Čáslaví, Brnem, naopak jste vítězili nad tabulkově lepšími týmy.

Já patřím mezi trenéry, kteří nerozlišují soupeře podle postavení v tabulce. My trenéři jsme tlačeni k tomu, aby jsme věděli namotivovat mužstvo. Může dojít k podcenění ze strany hráčů, ale to pak ovlivňuje jiný faktor a já se ptám, kde je jejich vlastní motivace? To znamená v první řadě snaha a píle a v druhé jejich vlastní osobní motivace. Pro mě je nepochopitelné, když se hráč posadí v kabině na lavičku a čeká na to, co mu dnes trenér řekne a jak ho namotivuje. Nechápu to a tento postoj jsem u některých hráčů viděl. Hráči kteří nemají píli a motivaci, tak tady nemají co dělat. Druhá liga je profesionální soutěž a po organizačních stránkách je to identické jako první liga. Já jsem to vyhodnotil jednoduše tak, že hráči, kteří nepodali maximum zvláště v zápasových situacích budou mít s tím problém. Já s tím kádrem i nadále počítám, ale v celém klubu si musíme vyhodnotit s kým má význam ještě pokračovat a s kým už nemá.

Můžete naznačit nějaká jména, kterých by se to týkalo?

Já bych ty jména neříkal, protože je před námi období, které ještě máme ucelené. Dnes je na trhu tolik fotbalistů, že je ten výběr takový jaký je. Za mých časů to tak nebylo, dnes se nabízí tolik hráčů, že je těžké zorientovat se ve výběru a hlavně já nepodléhám tomu kvantu hráčů, kteří jsou nabízeni po všech klubech a my nejsme výjimkou. Je třeba vědět se zorientovat. Já bych přijal minimální změny.

Kdyby měl do týmu někdo přijít, kdo by to měl být?

My bychom chtěli posílit jednotlivcem obrannou fázi a chtěli bychom posílit jedním hráčem záložní kraje. Útok bych zatím moc neměnil, to bych nechal tak jak to je, ale nepopírám, že bych to chtěl rozložit na tři útočníky.

Co ukázal kemp?

Kemp je svým způsobem zvláštní situace. Kemp je třeba vychytat hlavně po organizační stránce a hlavně způsobem doplnění. Já vidím prostor v zimním období ve kterém bychom se měli orientovat na hráče s druholigovými zkušenostmi.

Splnili vaše očekávání mladí hráči, kteří se vrátili z hostování?

Naši hráči si svoje odehráli, ale asi je opět posuneme na hostování.

Dá se v nich nalézt budoucnost?

Jsou to mladí kluci, kteří potřebují udělat za ten další půlrok nějaký kvalitativní skok. Bohužel mám pocit, že to pro ně bude velmi náročné, ale musí bojovat.

Budete někoho z účastníku kempu zkoušet v zimní přípravě?

Zatím uvažujeme o Bakovi, který se s námi zapojí do přípravy. Dále by se měli zapojit i Steiner a vezmeme do ní i dva hráče z domácí líhně a to jsou záložníci Buryan a Hála.

Co byste popřál hráčům do nového roku?

Já jsem hráčům popřál, aby měli svou vlastní motivaci, svou vlastní píli, protože jak si to vyřeší ve vlastní hlavě, tak budou šťastnější. Důležité je, ať se nezabývají venkovními vlivy na jejich vlastní výkon a práci, kterou si vybrali. K tomu všemu je potřeba zdraví, ale zdraví se odvíjí od hlavy. Je třeba, aby měli jasnou mysl.

A co vy byste si přál?

Nadhled, pokoj v rozhodování a šťastnou ruku při výběru nových hráčů, a také aby zavládla pohoda při celoroční práci.

Děkuji za rozhovor.

Sdílet článek:
 
 
Copyright © 2009-2020 FK Fotbal Třinec & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál