Alois Grussmann: U mě neobstojí hráč, který to flinká

Alois Grussmann: U mě neobstojí hráč, který to flinká

(21.12.2011) Asi největší pozitivní skok udělal se svým týmem trenér U19 a zároveň i asistent trenéra Luhového Alois Grussmann. Bývalý opavský fotbalista a trenér Vítkovic či Fulneku přišel do Třince letos v létě a postavil dorostence zpět do klidného středu a navíc jeho dva hráči obdrželi pozvánku do reprezentace.

Jste trenér devatenáctky a zároveň asistentem u A-mužstva. Jak se v této pozici cítíte?

Musím říct, že celkem dobře. Nejdříve to bylo o zvyku, zvyknout si na tréninkovou a pracovní náplň a pak se to dalo skloubit, protože hlavní náplň mám u U19 s tím, že mám dohlížet na to, abych byl pro kluky, kteří jdou trénovat s muži, jako pomocný trenér, aby kluci věděli na koho se mají obrátit. Po dvou měsících, kdy kluci dostali fyzicky do těla a nabírali na obrátkách, tak podávali kvalitní výkony. Některé si vzal trenér Luhový na tréninky a společně se mnou byl s jejich prací spokojen, takže nakonec se to skloubilo velice dobře.

Jaké jste měl po příchodu cíle s devatenáctkou? Loňský ročník zakončila devatenáctka se sedmnáctkou na chvostu II. ligy, osmnáctka byla v první polovině krajského přeboru, takže spíš se dal očekávat znovu boj na chvostu, ale realita je jiná a vy jste sedmí.

Šel jsem trochu do neznáma, protože když jsem se díval na loňskou tabulku, tak devatenáctka nasbírala devatenáct bodů. Já jsem trochu náročný jak na kluky, tak i na sebe, ale po prvních čtyřech zápasech jsem věděl, že to nebude špatné. I když jsme všechny čtyři zápasy prohráli, tak herně jsme nezklamali. Některé zápasy jsme měli líp zvládnout, ať to byla koncovka nebo celé utkání. Ti kluci si postupem času začali více věřit, protože jsme prohráli s Olomoucí, Baníkem nebo HFK, které nyní hrajou na špici o gól nebo o dva a to už jsme ke konci zápasu riskovali. Kluci si začali uvědomovat, že na to máme, od té doby jsme začali sbírat body, klukům začalo stoupat sebevědomí a s tím i moje náročnost. Následné tréninkové dávky, které začali vstřebávat, hrály velkou roli na tom, že jsme ukončili podzim na sedmém místě.

Říkáte, že jste zvýšil tréninkové dávky. Hráči v tomhle věku jsou hodně náchylní na psychiku, remcali moc, nebo spíš to brali?

Ze začátku tam bylo, že tak moc netrénovali, že toho je na nich moc, ale to si spíš říkali mezi sebou. Pak však zjistili, že to je o fyzické kondici. Pokud mám natrénováno a naběháno, tak se od toho odvíjí i další herní věci, což pochopili záhy a myslím si, že potom jsem s nimi neměl žádné problémy. Pak když jsem komunikoval s kabinou, tak to bylo lepší, protože do středy jsme se fyzicky připravovali na sobotní zápas a v dalších dnech už jsme jen dolaďovali ostatní činnosti.

Byl někdo tahounem mužstva, nebo to byl týmový výkon?

Jsou tam kluci, kteří táhli ten tým, ale je to kolektivní hra, takže bych chtěl pochválit všech 24 hráčů. Někteří sice šli na hostování, ale vrátili se nebo trénovali se mnou a já jsem obměnil za půl sezónu devatenáct hráčů. Já jsem spokojený, oni ví kdo zahrál dobře, nebo komu ještě chybí nějaké fotbalové vlastnosti, ale já bych chtěl pochválit celý fotbalový kolektiv.

Vás jako mládežnického trenéra může těšit, že z vašeho kádru dostali dva kluci reprezentační pozvánku.

Přesně. Je to takový dárek jak pro kluky, tak i pro mě a klub. Je pozitivní, že se dva hráči (Hála a Buryan) dostali do širší nominace, ale to nevadí, protože už je pozitivní jen to, že tam jsou a za ten podzim si to oba zasloužili.

Jaký je Alois Grussmann jako trenér?

Já jsem pedant na fyzickou kondici. Dnes ten fotbal je rychlý a náročný a proto i já jsem náročný. Některým hráčům to nevoní, ať to byli profesionálové, nebo amatéři, takhle musím říct, že pokud kluci jedou v tréninkovém procesu na sto a více procent, tak u mě mají plus. Já poznám, když někdo jede na sedmdesát nebo osmdesát procent, nebo tomu dává všechno. Pokud tomu nedá všechno na tréninku, tak jak to chce dát do zápasu? U mě neobstojí hráč, který to flinká, který je vyčůraný a nedělá na tréninku to, co by měl. Mám raději kluky, kteří nejsou až tak talentovaní, ale jsou poctiví, protože s tou poctivostí dojdou dál.

V minulosti jste trénoval muže Vítkovic a Fulneku, jaký je to rozdíl trénovat muže a mladíky?

Já můžu říct, že jsem už před pár lety trénoval v NH Ostrava žáky, když jsem byl šéftrenérem mládeže a pak jsem přešel k mužům. Rozdíl to je, trénoval jsem profíky, ale tihle kluci chodí do školy a mají svoje povinnosti, když to ti profesionálové se soustředí pouze na fotbal. Já trénuji osmnáctku a devatenáctku a ti už se přibližují mužské kopané, takže v některých fázích to až takový rozdíl není, ale na tady tyto kluky je třeba toho nasadit hodně, protože vydrží fyzicky větší zátěž, někdy víc než muži. Je to ovšem i o fyzické kondici postavy, to znamená, že kluci ještě nemají vyvážené kila. Tam se k tomu musí citlivě přistoupit. Zase v některých fázích musíte umět toho kluka pohladit, protože kluci jsou v pubertálním věku a dá se čekat, že udělají nějakou malou hloupost.

Vy jste v Třinci podruhé. Poprvé jste tu byl na jaře 2001, bohužel tehdy jako hráč jste zažil sestup do MSFL. Jaký je rozdíl mezi Třincem před deseti lety a Třincem dnes?

Tak samozřejmě jsou to tréninkové podmínky. Chtěl bych, aby byl Třinec ještě někde dál, ale už to zázemí je plus. Už to je někde jinde. Já jsem rád za to, že jsem v Třinci byl na těch půl roku, bohužel dodnes nemůžu skousnout to, že se sestoupilo. Všechno se to odvíjí od ekonomické stránky a přál bych si, aby jednou Třinec postoupil do nejvyšší soutěže. Vím, že hrával ligu v sedmdesátých letech a když se tam dostávala i menší města, tak Třinec se svým zázemím a podporou Třineckých železáren by byl pro fotbal přínosem.

V Třinci jste působil na postu stopera, přitom jste byl známý jako ofenzivní hráč. Využíváte při tréninku více ofenzivní nebo defenzivní vlastnosti?

Abych pravdu řekl, tak spíš ofenzivní, protože někteří kluci mají nedostatky. Využívám své zkušenosti jak v ofenzívě, tak v defenzívě. Samozřejmě jsem typ trenéra, který chce, aby obranná část podporovala tu ofenzivní. Ne, že budou vzadu čtyři obránci a ještě jeden defenzivní záložník, ale naopak aby kluci vzadu podporovali útok a dostávali jsme se do šancí. V dnešní době je ofenzivní fotbal strašně důležitý. Jde o to, aby přišli lidi, aby to kluky bavilo a samozřejmě se musíme dívat i na zadní stránku. Ono se to musí skloubit.

Váš syn sklízí pozitivní ohlasy za své působení ve Frýdku-Místku, neuvažoval jste ho zlanařit do Třince?

Ne. On udělal velký skok po tom půl roce ve Frýdku. Jako otec ho už nějakou dobu sleduji, ale k tomu bych se nechtěl vyjadřovat. Nějaké nabídky z druhé ligy má, ale to se uvidí až v lednu, jak to všechno dopadne.

Děkuji za rozhovor.

Sdílet článek:
 
Aktuální články
 
 

Mládež opět ruší veškeré aktivity do odvolání!

Na základě rozhodnutí Vlády České republiky v návaznosti na mimořádná opatření ze dne 21. října se upřesnily pravidla konání fotbalových utkání a fotbalových aktivit. V období od 22. října 2020 včetně do 3. listopadu 2020 do 23:59 platí úplný zákaz fotbalových aktivit celé mládeže našeho klubu FK FOTBAL TŘINEC!

Mgr. Vladislav BURY, ředitel mládeže FOTBAL TŘINEC z.s.

 
 
 
Podobné články
 
 
 
 
 
Copyright © 2009-2020 FK Fotbal Třinec & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál
×
Dnes v 14:30
FK Fotbal Třinec
FC MAS Táborsko