Zatím jsme v půli cesty, tvrdí Trenér měsíce František Straka

Zatím jsme v půli cesty, tvrdí Trenér měsíce František Straka

(11.12.2020) Přišel, podal fotbalovému Třinci pomocnou ruku a vytáhl ho z posledního místa tabulky. Zkušený trenér František Straka vybojoval se svým týmem 15 bodů a stal se Trenérem měsíce Fortuna:Národní ligy.

Co pro vás ocenění Trenér měsíce znamená?

Příliš to nesleduji, abych se přiznal, poslali mi to kamarádi. Ocenění mě samozřejmě potěšilo, je to svým způsobem uznání a další výzva do práce, kterou jsme započali.

Ve druhé nejvyšší soutěži působíte poprvé. Co říkáte na její úroveň?

Je to další cenná zkušenost, můžu si o ni udělat obrázek. Druhou ligu jsem sledoval v televizi, viděl jsem docela dost zápasů, takže určitý obrázek jsem o ní měl. Myslím si, že to je liga, která splňuje to, co splňovat má. Je v ní řada dobrých mladých kluků a zároveň v ní působí fotbalisté, kteří už pomalu dohrávají kariéru. Své obrovské zkušenosti, které nabyli v první lize nebo i v zahraničních soutěžích, předávají mladým hráčům. V tomto směru má druhá liga dobrou úroveň.

Třinec pod vašim vedením uhrál 15 bodů za čtyři vítězství a tři remízy. Prohrál akorát v prvním zápase, sedm kol si drží neporazitelnost. Čekal jste, že uhrajete tolik bodů?

Když trenér přichází do týmu, ať už je to jakákoliv evropská liga, který má nula bodů a skóre 2:13, musí jít v podstatě zápas od zápasu a snažit se kluky motivovat a nastartovat. Měl jsem podporu, velkou roli sehrál i Karel Kula, který mě do Třince přivedl, ale bylo to pro mě zavazující. Těší mě, že jsme společně dokázali tým nastartovat podle mého gusta, změnili jsme celkový pohled na fotbal a také přístup kluků, aby vnímali, že oni jsou těmi hlavními aktéry, nejen trenér, protože zodpovědnost máme všichni. Jsem hrozně rád, že jsme uhráli 15 bodů, i když ze dvou posledních utkání jsem byl trochu zklamaný, protože jsem cítil, že jsme mohli mít ještě o nějaký bod více. Přestože mě mrzí, že jsme poslední dva zápasy nevyhráli, jsem pokorný a upřímně přiznávám, že jsem s 15 body nepočítal, čekal jsem jich trochu méně. Přál jsem si, abychom se dostali na dostřel klubů, které byly před námi. Máme 15 bodů, ale to nic neznamená. Zatím jsme v půli cesty, teď bude důležité v tomto trendu pokračovat. Musíme válčit dál, abychom cíl, který jsme si všichni dali, splnili. Budeme na tom pracovat.

V úvodních dvou utkáních proti Hradci Králové a Chrudimi jste našel ideální složení sestavy. V dalších kolech se vám výchozí jedenáctka vinou karetních trestů a zranění začala bortit.

V podstatě jsem neměl čas sestavit sestavu tak, jak bych chtěl, poněvadž jsme nehráli žádný ostrý zápas. Nemohli jsme hrát přátelské zápasy, trénovali jsme individuálně anebo ve skupinách, až posléze jsme mohli začít trénovat pohromadě. Samotný zápas se nedá ničím nahradit. Až v tom zápase proti Hradci Králové jsem poznal hráče podle charakteru i podle jejich vlastností, kde by asi tak mohli hrát, kde bych je mohl postavit. To se nám vyplatilo a posunuli jsme hráče do pozic, v nichž byli pro mančaft velice potřební, a to nakonec sehrálo klíčovou roli. To by byla první část otázky.

Teď tedy přecházíte k těm zmíněným absencím, s nimiž se tým potýkal v posledních utkáních.

Pro trenéra je nejhorší, když mančaft šlape a začnou přicházet karty, zranění a nemoci, protože i nadále bojujeme s covidem. V tomto směru to mělo vliv na poslední dvě utkání. Odpadl nám Jirka Janoščín, který se opravdu vykopal v lídra defenzívy. Odpadávali další hráči, ať to byl Celba nebo Habusta, který se zranil před zápasem v Prostějově. Chyběl Akulinin, už dříve se zranil Javůrek. Problémů jsme měli dost, ale zase mi to ukázalo, že ti hráči, kteří za ně přišli, prokázali charakter a morálku. Někteří z nich chytili šanci za pačesy a ukázali mi, ok, trenére, já chci hrát, já se o místo porvu. A to je přesně to, co jsem chtěl. Když nebude konkurence v týmu během tréninků i zápasů, těžko bychom se někam posunuli. Klukům patří dík za to, že pochopili tu mou filozofii fotbalu – když něco děláš, a děláš to srdíčkem, máš zodpovědnost, emoce a chceš pomoct, to je ta správná cesta.

Už jste se v novém působišti zabydlel?

Chvíli mi to trvalo, to je jasné, ale ulehčili mi to všichni ti, kteří jsou kolem – realizační tým a všichni pracovníci v klubu. Jsem moc rád, že v klubu jsou lidé s obrovským srdcem a chutí s námi spolupracovat a věřit nám. To je pro nás další výzva, abychom v tomto trendu pokračovali.

Dokdy mají hráči po skončení podzimu volno?

I když si mnozí řeknou, fotbalisté měli tolik volna a jen trénovali, musím říct, že každý z hráčů si odvedl své. Psychické vypětí bylo enormní a zatížilo všechny hráče, ať už hrávali nebo nehrávali. Ti, co nehrávali, by na sobě měli pracovat úplně jinak než ti, kteří odehráli všechno nebo většinu zápasů. Po psychické stránce si potřebují odpočinout. Zároveň dostali individuální tréninkové plány, které budeme kontrolovat. Je to hozená rukavice pro všechny, protože já řekl všem hráčům, že 4. a 5. ledna začínáme testy a všichni mají šanci. Nikdo si nemůže být jistý, že bude hrát. V přípravě budou muset znova ukázat, že chtějí hrát. Celá příprava bude směřovat k tomu, abychom dokázali vybrat hráče, kteří potáhnou tým v jarní části. Nebude se to týkat jen jedenácti, dvanácti nebo čtrnácti hráčů, ale všech, kteří v týmu jsou, protože někteří se ještě léčí ze zranění. Moc bych si přál, aby ti, kteří měli zdravotní problémy, se vrátili, protože se tím zvýší konkurence a hladovost dostat se do týmu. To je přesně to, co potřebuji.

Tatarský biftek jste svým hráčům dopřál až v den posledního letošního setkání. Za odměnu?

Dříve na to nebyl prostor. A i kdyby na to prostor byl, je lepší tu motivační stránku zvolit v této podobě, jak jsme to udělali my. Podzimní sezona nakonec byla úspěšná, a moc bych si přál, aby taková byla i ta jarní.

Máte už představy o tom, jakým způsobem byste chtěl kádr Třince vylepšit?

Něco v plánu máme, protože je dost možné, že někteří hráči, kteří jsou u nás na hostování, se vrátí do svých klubů. Zatím netušíme, zda si je jejich kluby stáhnou a zda nám budou či nebudou k dispozici. Doufám, že mančaft udržíme pohromadě, což je základ toho, abychom úspěšně pokračovali. Máme v plánu posílit naše řady tak, abychom i v případě zranění či žlutých karet byli úspěšní.

Sdílet článek:
 
 
Copyright © 2009-2021 FK Fotbal Třinec & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál