Gólové hody v derby, ale bez vítěze

sobota 16. září. 2017 | Igor Mainka
Šest gólů a další spousta šancí byly k vidění v dnešním derby utkání mezi Třincem a Opavou. Zajímavý zápas skončil po remíze 3:3 spravedlivou dělbou bodů. Opava se ziskem bodu udržela na čele druholigového pelotonu.
Fortuna národní liga - 2017/2018,8. kolo, so 16. 9. 2017, 10:15

Slezský FC Opava

3:3
1:1

Branky a asistence: 25. Jan Schaffartzik (as. Tomáš Smola, 0:1), 37. Matej Ižvolt (as. Václav Juřena, 1:1), 53. Václav Juřena (as. Matej Ižvolt, 2:1), 64. Šimon Šumbera (as. Václav Juřena, 3:1), 73. Dominik Simerský (3:2), 80. Nemanja Kuzmanovič (as. Tomáš Smola, 3:3). Rozhodčí: Petr Ardeleanu - Milan Flimmel, Jiří Polák. Žluté karty: Jiří Janoščín, Josef Celba - Tomáš Jursa.

FK Třinec: Lukáš Paleček - Pavol Ilko (74. Michal Velner), Marek Čelůstka, Mikk Reintam, Imrich Bedecs, Jiří Janoščín - Matej Ižvolt, Richard Vaněk (74. Josef Celba), Jiří Kateřiňák, Šimon Šumbera - Václav Juřena (85. Petr Joukl). Trenér: Jiří Neček.

Slezský FC Opava: Vilém Fendrich - Jan Žídek, Marko Radič (70. David Puškáč), Dominik Simerský, Michal Stříž (57. Joel Kayamba) - Petr Zapalač, Jan Schaffartzik, Tomáš Jursa (89. Matěj Helebrand), Nemanja Kuzmanovič - Václav Jurečka, Tomáš Smola. Trenér: Roman Skuhravý.

Pohledný fotbal plný šancí začal obrovskou domácí příležitostí. Po chybě brankáře Fendricha přihrál Kateřiňák Juřenovi, ale střelu hrdiny posledního utkání letící do prázdné brány vykopl obránce Žídek.

Ve 25. minutě Simerský našel lobem Schaffartzika, ten prošel přes Reintama, přihrál do volného prostoru Tomáši Smolovi a opavský útočník uklidil míč do odkryté brány.

Na opavskou trefu domácí fotbalisté stihli zareagovat ještě do konce prvního poločasu. Ve 38. minutě se na levé straně uvolnil Juřena, zpětnou přihrávkou našel před malým vápnem Mateje Ižvolta, který střelou pod padajícím obráncem vyrovnal na 1:1.

Ještě více zajímavého viděli diváci ve druhé půli. Ve 48. minutě ránu Schaffartzika zpoza šestnáctky vyrazil Paleček nad břevno. O pět minut později na druhé straně Ižvolt vyslal z pravé strany prudký polovysoký centr na hranici malého vápna a Václav Juřena strčil nohu tam, kam měl, a jedním dotekem poslal Třinec do vedení.

Na konci první hodiny hry Ižvolt vyslal do brejku Juřenu, ten byl sám před brankářem, ale ve skluzu zakončil pouze do gólmana Fendricha. Daleko lépe si vedl po centru Janoščína a sklepnutí Juřeny zakončující Šimon Šumbera, který se mohl zeptat brankáře, kam to chce. Šumbera napálil balón po zemi do pravé poloviny brány a Třinec vedl 3:1.

Bohužel naši borci nakonec vedení neudrželi. V 73. minutě Simerský ani nadvakrát nepřekonal třineckou defenzívu v čele s gólmanem Palečkem, ale o pár sekund později po centru Zapalače a hlavičce Puškáče Paleček vyrazil míč pouze vedle sebe, kde byl obránce Čelůstka, který nedokázal odkopnout míč před dobíhajícím Dominikem Simerským. Stoper Opavy pak důrazem dokopl míč za brankovou čáru a snížil na rozdíl jediné branky.

Ještě veseleji bylo v táboře Slezského FC v 79. minutě. To střelu Jursy z pětadvaceti metrů sklepl Smola pro Nemanju Kuzmanoviče. Zkušený opavský střelec se nemýlil a vyrovnal na 3:3.

Strhnout vedení na stranu Opavy mohl v 86. minutě Jursa. Po vyhrané hlavičce Smoly se opřel do míče a nechybělo moc, aby trefil levou tyč třinecké brány. Tyč trefil v nastaveném čase střídající Joukl, který ukázal záda opavským obráncům a následně překopl gólmana Fendricha.

Tým trenéra Jiřího Nečka bodoval i ve čtvrtém domácím zápase v řadě a se čtrnácti body se dotáhl na duo Hradec Králové – České Budějovice. Opava je s 15 body na čele druholigového pelotonu.

Roman Skuhravý (trenér Opavy)

„Dnes jsem rozpolcený. Bílá a černá je proti tomu slabé přirovnání. Do zápasu jsme skvěle vstoupili, první poločas jsme dominovali, hráli jsme přesně to, co jsme chtěli. Bohužel ve finální fázi, ať už centry, nebo průnikovými přihrávkami, jsme nebyli úplně přesní. Ale i přesto jsme soupeře krom té jedné chyby brankáře do ničeho nepustili. Myslím si, že jsme šli zaslouženě do vedení, potom přišla kritická situace, pro mě absolutně jednoduše bránitelná. Je vidět, že Venca Juřena má formu. Bohužel jsme šli do kabiny za stavu 1:1. Ve stejném módu jsme nastoupili do druhého poločasu. Opět tam byly dva centrované míče a musím říct, že dnes jsem hrozně rozlobený na to, jakým způsobem jsme se chovali v defenzívě, protože takhle nás to stojí strašně moc sil. Na druhou stranu musím za toho nepříjemného stavu vyseknout před mým mužstvem poklonu, protože takovýmto způsobem si dojít minimálně pro zdramatizování zápasu, to mě hodně potěšilo. Myslím si, že kdybychom tam zachovali ještě více klidu, tak jsme domácí zamkli, ačkoliv samozřejmě hrozili z brejků. Bod po průběhu zápasu brát musíme, ale domnívám se, že jsme měli na víc. “

Jiří Neček (trenér Třince)

„V prvním poločase jsme byli takoví jaloví, prohrávali jsme hlavně osobní souboje. V poločase ne že by byla bouřka, ale některé věci jsme si museli vyříkat. Zdůraznili jsme hráčům, aby hráli jednodušeji. Jak jsme to dali do kraje, tak tam měla Opava problémy, nechala nás centrovat a my si po pěkných akcích vypracovali dvougólové vedení. Věděl jsem, že Opava má kvalitu. To už jsem říkal minule, když jsme tady doma prohráli 1:3, že ubojovat s Opavou bod je dost dobré. Pořád jsem si za stavu 3:1 myslel, že bychom mohli ještě nějaký brejk uhrát. To už se nám nepodařilo, maximálně tam byl Petr Joukl, který vletěl do šestnáctky, mohl zakončit, ale přihrával to a hledal někoho pod sebou. Do závěru jsme vložili všechny zbytky sil. Možná kdyby naši hráči byli trochu rychlejší, mohli dohrát některé situace lépe. Musím ale hráčům poděkovat vzhledem k tomu, jak jsme byli přes týden nemocní. Myslím si, že bod je spravedlivý.“